Projekty dyplomowe


W ramach pracowni dyplomowej Wydawnictwo powstały dwie prace studentek 2. roku humanistyki cyfrowej: Andżeliki Kidy i Magdy Łubianki. Projekty zostały zrealizowane pod kierunkiem dra hab. Zdzisława Kudelskiego. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pracami!

Tymon Terlecki na łamach tygodnika „Polska Walcząca” 1940-1948. Bibliografia podmiotowa oraz edycja wybranych tekstów to projekt dyplomowy, którego zamysłem było przygotowanie pełnego spisu bibliograficznego wszystkich tekstów Tymona Terleckiego, jakie ukazały się na łamach czasopisma emigracyjnego „Polska Walcząca”. Tego typu spis nie był publikowany w takiej formie nigdy wcześniej i niesie ze sobą istotną wartość dokumentalną. Ponadto w projekcie opracowana została edycja wybranych tekstów autora, które poddane zostały niezbędnym poprawkom edytorskim oraz opatrzone komentarzami. Całość pracy przypomina działalność Tymona Terleckiego jako zaangażowanego dziennikarza wojskowego.

Józef Czapski na łamach „Orła Białego” w latach 1941-1944 to projekt dyplomowy poświęcony tekstom polskiego malarza, eseisty i wojskowego. Niesamowity autor, uwikłany w historię i proces odkrywania swojej polskości, pozostawił po sobie ważny zapis wspomnień żołnierskich i obozowych. Głównym celem przyświecającym tej pracy było przede wszystkim przypomnienie artykułów Józefa Czapskiego z czasów wojny  oraz przybliżenie jego roli jako aktywnego autora i inicjatora życia kulturowego w Armii Polskiej w ZSRR, na Wschodzie i we Włoszech. Przywołanie artykułów z tygodnika wojskowego podkreśla również jak ważny i ceniony był w tamtych czasach „Orzeł Biały”.


Magda Łubianka

Józef Czapski "Orzeł biały" 1

« z 3 »
Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Andżelika Kida

Tymon Terlecki "Polska Walcząca" 4
« z 4 »
Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab