Światło w architekturze [wywiad Anny Salwowskiej z projektantką wnętrz Natalią Pawluk]


Jak wszyscy doskonale wiemy, naszą codziennością rządzą mody. Mody jednak mają do siebie to, że często się zmieniają, dostosowują tak, aby jak najbardziej wpasować się w nasze potrzeby. Jedną z takich aktualnych mód są nowoczesne, przestronne i jasne wnętrza, które zdają się dobrze spełniać swoją rolę. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na zmianę mieszkania czy domu wraz ze zmianą sezonu, dlatego też pozwoliłam sobie przeprowadzić rozmowę ze znajomą projektantką wnętrz Natalią Pawluk, która zdradzi nam, jak łatwo sprowadzić światło do wnętrz – czy to nowych, czy to tych ze swoją historią.

Anna Salwowska: Czy istnieją naturalne sposoby na poprawienie oświetlenia w mieszkaniu? Jeśli tak, to jakie?/ Jak zapewnić mieszkaniom odpowiednią ilość światła naturalnego?
Natalia Pawluk: W 99% przypadków robienie nowych okien raczej nie wchodzi w grę. W apartamentowcach modne są teraz wysokie okna od podłogi do sufitu w każdym pomieszczeniu, a nie tylko przy samym balkonie. Jeśli chodzi o pokoje dzienne takie jak salon, kuchnia czy gabinet – można wyburzać lub przestawiać ściany wewnętrzne. Zamiast stawiania zwykłych ścian przestrzeń można też podzielić lekkimi regałami albo ażurowymi ściankami dekoracyjnymi, czy wstawić lamele. Można też wstawić całkowicie przeszkloną ścianę.

AS: W jaki sposób można poprawić oświetlenie mieszkania sztucznie?

NP: Należy zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju oświetlenia sztucznego używamy. Na przykład lampy LED o świetle białym z odcieniem niebieskiego pobudzają, dlatego warto je wykorzystywać w pomieszczeniach dziennych, natomiast ciepła barwa z odcieniem czerwonym zdecydowanie sprawdzi się w sypialni, gdyż wpływa ona na wyciszenie organizmu. Ważne jest też aby pamiętać, że zasłony lub firanki po rozsunięciu powinny całkowicie odsłonić okno (brak miejsca na rozsunięte zasłony może drastycznie zmniejszyć ilości światła docierającego do pomieszczenia).

AS: Czy istnieją jakieś triki wykorzystywane przez projektanta aby pomieszczenie sprawiało wrażenie jaśniejszego?
NP: Wstawić duże dekoracyjne lustra, lakierowane meble w jasnych kolorach. Ściany można pomalować farbą odbijającą światło, ale tylko jeśli są proste i gładkie bo taki zabieg uwydatni też wszystkie nierówności i niedoskonałości. W przypadku tapet można wybrać taką z odbijającymi światło elementami, np. srebrnym wzorem geometrycznym.

AS: Czy spotkałaś się kiedyś z odrzuceniem jakiegoś projektu z powodu złego
oświetlenia?
NP: Nie, oświetlenie raczej nie jest dla klientów najważniejszym elementem projektu,
bardziej zwracają uwagę na kolory, styl i praktyczność pomieszczenia. Szczególnie, że
takie ograniczenia jak np. małe czy zacienione okna rzadko kiedy można zmienić, nawet
w domach jednorodzinnych. Lepiej wtedy skupić się na odpowiednim rozmieszczeniu
i ilości lamp.

AS: Czy Twoim zdaniem jaśniejsze pomieszczenia lepiej wpływają na samopoczucie
człowieka?
NP: Tak, ciemne i bardzo wzorzyste pomieszczenia optycznie wydają się być mniejsze
i mogą za bardzo przytłaczać. Obecnie jeśli ktoś decyduje się na ciemniejsze kolory to
używa ich w małych ilościach np. tylko jedna z czterech ścian jest ciemna – jednocześnie
dzięki temu można sięgnąć po naprawdę ciemne kolory, takie jak granatowy, butelkowa
zieleń czy czarny, bez większego wpływu na oświetlenie pomieszczenia.

Może Ci się również spodoba